Izuzetno veliki interes vinogradara izazvala je dvodnevna radionica o zlatnoj utici i bolesti drva vinove loze koju je porecki Institut za poljoprivredu i turizam organizirao u sklopu medunarodnog projekta Winetwork. Putem njega znanstvene institucije i vinarske organizacije mediteranskih zemalja suraduju upravo na temama o bolesti vinove loze i nalaenja ucinkovitijih nacina njihova suzbijanja.
Prvi dio radionice odran je u poreckom hotelu Laguna Parentium, a sastojao se od nekoliko predavanja koja su došla slušati osamdesetak vinogradara i vinara ne samo iz Istre vec i iz Primorsko-goranske upanije, Slavonije, Dalmacije i Slovenije, te djelatnika poljoapoteka, poljoprivredno-savjetodavne slube i drugih institucija.
Vibracijama protiv cvrcka
U ovom dijelu radionice Marijan Bubola iz poreckog Instituta predstavio je novu "Naredbu o poduzimanju mjera za sprjecavanje širenja i suzbijanje zlatne utice vinove loze" (objavljenu u Narodnim novinama 46/2017); Francois-Michel Bernard iz francuskog Instituta za vinogradarstvo i vinarstvo izlagao je o istraivanju epidemiologije do uspješnijeg suzbijanja. Tema Valeria Mazzonija iz talijanske Fondacije Edmund Mach iz mjesta San Michele all’Adige bila je "Suzbijanje americkog cvrcka metodom konfuzije primjenom vibracija". O suzbijanju zlatne utice na podrucju Švicarske govorio je Mauro Jermini iz agencije Agroscope (Švicarska), Kristina Diklic iz poreckog Instituta odrala je izlaganje na temu "Bolesti drva vinove loze – uzrok sušenja trsova i propadanja vinograda", dok je Laura Mugnai sa Sveucilišta u Firenzi govorila o postojecim alatima i mjerama primijenjivanima u zaštiti vinograda od bolesti drva vinove loze.
U medunarodnoj razmjeni iskustava u suzbijanu zlatne utice i bolesti drva vinove loze kroz projekt Winetwork još nije došlo do revolucionarnih novih otkrica, ali kako su te bolesti, pogotovo zlatna utica, u nas još uvijek nove i slabo poznate, nuno je o njoj educirati sve koji se bave vinogradarstvom i vinarstvom, prenio nam je Marijan Bubola. I inozemni su strucnjaci naglasili kako je u suzbijanju zlatne utice neophodno da se mjere provode kolektivno, da tretiranje protiv americkog cvrcka koji prenosi zlatnu uticu na odredenom podrucju provode svi vinogradari istovremeno, jer u protivnom u netretiranim vinogradima ostat ce legla zaraze koja ce se kasnije ponovno širiti.
Ne treba odmah krciti
Zato je vrlo poucan bio drugi dan radionice, odran na terenu u vinogradu Elida Pilata pokraj sela Ohnici, izmedu Kaštelira i Viinade, kojemu je naalost prisustvovao manji broj sudionika nego prethodnog dana, njih tridesetak. Pilatov vinograd primjer je dobro zašticenog vinograda u kome je širenje zlatne utice zaustavljeno ispravnim i pravovremenim tretiranjem, te vadenjem zaraenih trsova na cija su mjesta posadeni novi. Zato su predavaci uzalud u tom vinogradu traili primjere zaraenih listova odnosno cokota, ali je u oblinjem, petstotinjak metara udaljenom zapuštenom vinogradu pronadena jedna licinka prijenosnika zaraze, americkog cvrcka, u ranom stadiju razvoja.
Spomenutom novom naredbom o suzbijanju zlatne utice svi su vlasnici vinograda duni postaviti u svojim vinogradima tzv. ute ploce, ljepljive plohe na koje se hvataju kukci, a kako se to radi demonstrirala je Kristina Diklic. Na svaki hektar vinograda treba postaviti po tri-cetiri takve ljepljive ploce, i to na rubovima vinograda i u njegovoj sredini, a pregledavati ih treba jednom tjedno, da bi se u slucaju pronalaska amer